Spotkanie z prof. Kilroy'em

Dnia 28. listopada br. studenci pierwszego roku Filologii Angielskiej udali się do Krakowa na zaproszenie prof. Gerarda Kilroya. Profesor Kilroy, związany z Uniwersytetem Oxfordzkim, jest słynnym literaturoznawcą  i tym razem postanowił przybliżyć studentom Ignatianum postać p. Żanny Słoniowskiej, która zdobyła nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki roku 2016, za powieść "Dom z witrażem".

Pani Żanna, z pochodzenia Ukrainka mieszkająca obecnie w Polsce, z entuzjazmem odpowiadała na pytania prowadzącego wywiad profesora oraz studentów, którzy  prześcigali się w elokwencji zadawanych pytań (wyraźnie nasilały się coraz bardziej filozoficzno-psychologiczne dygresje). Zarówno autorka, jak i zadający pytania wykazali się znajomością angielskiego na poziomie brytyjskiej rodziny królewskiej, a akustyka najnowocześniejszej auli Ignatianum uwydatniała piękno języka Szekspira.

Profesor Kilroy wraz z p. Żanną odczytali najpiękniejsze fragmenty "Domu  z witrażem", ale publiczność spragniona dialogu nadal czekała na możliwość zadawania pytań. Zarówno wykładowcy, jak i studenci pragnęli dowiedzieć się jak najwięcej o historii Lwowa, który jest tłem powieści; jak autorka natrafiła na słynne okno z witrażem oraz gdzie je znaleźć. Zainteresowanie budziło też, czemu Żanna porzuciła dziennikarstwo na rzecz pisania powieści i uważa, że w ten sposób lepiej służy prawdzie, choć jej książki to przecież oparta na rzeczywistych wydarzeniach fikcja literacka.

Argumentem nie do odparcia jest wyznanie pisarki, że wiele lat próbowała ochronić słynny dom z witrażem przed rozbiórką jako dziennikarka i reporterka, ale dopiero sukces jej książki sprawił, że konserwator zabytków otoczył opieką bezcenny witraż, który cudem przetrwał pożogę wojenną. Wszyscy przyjęli tę wiadomość z radością i ulgą.
Profesorze Kilroy, czekamy na kolejne zaproszenia!