Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Spotkanie z Bratem Damianem Wojciechowskim TJ pt. Kirgistan: kultura i turystyka


03.04.2024

Spotkanie z Bratem Damianem Wojciechowskim TJ pt. Kirgistan: kultura i turystyka


W imieniu Dyrekcji Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa oraz realizatorów projektu „Wzrost potencjału badawczego w naukach o kulturze i religii w obszarze wkładu kulturowego jezuitów” zapraszamy wszystkich studentów zainteresowanych współpracą merytoryczną i tematyką Kirgistanu na spotkanie z Bratem Damianem Wojciechowskim TJ.

 

Brat Damian m.in. przedstawi koncepcję projektu badawczo-wdrożeniowego, który chciałby realizować przy współpracy ze studentami naszego Uniwersytetu:

Kirgistan: kultura i turystyka

 

Spotkanie odbędzie się dnia 5 kwietnia 2024 roku o godz. 11.30 w sali 012 w Budynki Głównym UIK.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Brat Damian Wojciechowski TJ:

 

W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. W 1996 wyjeżdża do pracy na Syberii. W 1999 roku składa śluby wieczyste. W 2004 roku wyjeżdża do Kirgizji, gdzie pomaga w pracy charytatywnej Kościoła Katolickiego (domy inwalidów, więzienia). W 2006 wyjeżdża na Południe Kirgizji, by pomóc przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu. Odpowiada za organizację Dziecięcego ośrodka wypoczynkowo-rehabilitacyjnego nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy).

Od 2017 jest ekonomem i dyrektorem kurii Apostolskiej Administratury w Kirgistanie. Ekonom i minister jezuitów w Kirgistanie, dyrektor finansowy Fundacji „Swiet Liubwi” i Dziecięcego ośrodka rehabilitacyjnego nad j. Issyk-kul.

 

Tłumaczy artykuły z zakresu duchowości ignacjańskiej. Przygotowuje Śpiewnik Kościoła Katolickiego w Kirgistanie oraz pierwszy w historii album fotograficzny o Kirgistanie „Kirgistan – gdzie góry dotykają nieba” - na 240 stronach można zobaczyć 389 fotografii przestawiających nie tylko kirgiskie góry (Tien-szan, Ałaj, Pamir), ale także mieszkańców, ich kulturę, zwyczaje i historię. To równocześnie przewodnik, który szczegółowo omawia poszczególne pasma górskie zaznaczając ich zalety w różnych rodzajach turystyki górskiej.

 

 

Film, media, dziennikarstwo:

 

Od 1991 pracował w TVP w Warszawie w Redakcji Programów Katolickich, jako dziennikarz i producent. Realizował setki programów informacyjnych, edukacyjnych, modlitewnych i młodzieżowych - między innymi „Słowo na niedzielę” - i rozpoczął produkcję magazynu młodzieżowego „Raj”. Uczestniczy w szkoleniu prezenterów telewizyjnych TVP.

W 1992 przechodzi też szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – studio telewizyjne prowadzone przez jezuitów na Tajwanie i Chitrabani w Kalkucie.

W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku i później staje się jego dyrektorem. Równocześnie jest korespondentem TVP (realizuje reportaże na Syberii, w Armenii i Gruzji) i Radia Watykańskiego. Pomaga w organizacji szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w nowopowstałym „European Center for Communication and Culture” w Falenicy pod Warszawą.

W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w „Wyższej Szkole Scenarzystów i Reżyserów” w Moskwie w ‘master klasie’ kina dokumentalnego kierowanej przez Leonida Abramowicza Guriewicza. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach.

W 2000-2001 r. organizuje biuro prasowe wizyty Jana Pawła II w Astanie.

W 2013 przechodzi praktykę w portalu Deon w Krakowie. W latach 2014-16 dziennikarz i wydawca w Radiu Watykańskim w Rzymie.

2016-17 współpracuje z TVP w Warszawie (między innymi przy transmisjach ŚDM Kraków) i realizuje własne projekty filmowe. Wygrywa grant Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej na scenariusz filmu o surogactwie w Indii i Nepalu. Spędza miesiąc w tych krajach zbierając materiały do filmu.

Bloger deon.pl, później przechodzi do portalu publicystycznego salon24.pl. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Wiosło”, „Gość niedzielny” i „Opoka”.

W Kirgistanie odpowiada za kilka kościelnych stron www i za media społecznościowe. Współpracował jako reżyser i dziennikarz z różnymi stacjami telewizyjnymi (w tym redakcją dokumentu TVP1, Arte) i redakcjami czasopism.

 

 

Wybrana filmografia:

Boga widać na niebie - Nagroda specjalne w kategorii programów TV, XII Festiwal w Niepokalanowie 1997

Sasza 2000 – o marzeniach i życiu inwalidki w Nowosybrisku

Zorza polarna 2001 – o małżeństwie polsko-jakuckim

Polacy na krańcu świata 2016 – dla TVP o polskiej wyprawie na jezioro Kel-suu w Kirgizji.

Rzeka marzeń 2017 – film o pierwszej próbie przepłynięcia rzeki Kok-kija w Kirgizji dla TVP.

Wybacz mi Siergiej 2004, Wersja: polska, angielska, rosyjska.

Emitowany przez różne kanały telewizyjne w tym TVP.

Film uzyskał nagrody na międzynarodowych festiwalach:

2006 Jury Award for Best Documentary at the TriMedia Film Festival in Fort Collins, Colorado.

Silver “Remi” Award, Documentary Category, Worldfest-Houston International Film Festival, 2006

1st place, Real Cinema Film Festival, Moscow, 2006

1st place, for “original artistry on the theme of the search for the truth,” Magnificat, International Catholic Festival of Christian Film and TV, 2005

2nd Place, Saint Anna Film Festival, Moscow, 2004

3rd place, Advanced Documentary category, Beaumont Spindletop Film Festival hosted by Lamar University, 2005

Nominated for Best Debut in Film and TV, LAVR, National Film and TV Awards, Moscow, 2005

Semi-Finalist, Angelus Awards, Hollywood, 2005; The Angelus Awards seeks to honor student filmmakers whose work “explores the complexity of the human condition with creativity, compassion and respect.”

Finalist – International Student Documentary Competition, Columbia College Chicago, 2005

 

 

Turystyka:

 

Przewodnik wysokogórski – organizował kilkadziesiąt wypraw górskich i wodnych na Półwysep Kolski, Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Jakucję, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Maramuresz.

Jego wyprawy czterokrotnie uczestniczyły w festiwalu Kolosy.

Organizuje w Biszkeku klub rowerowy „Weliki-Katoliki”.

Wyprawy konne: 2018 – unikalna wyprawa na koniach 400 km z jez. Song-kol do jeziora Issyk-kul. Dżyrgałan-Tjup-Karkyra, Koczkorka - Ukok-kol - Bokenbajew (najwyższa przełęcz 3900 m).

Wyprawy rowerowe: Naryn-Song-kol, - Zapadnyj Karakol, wokół Issyk-kula. Przejechałem z zachodu na wschód stan Wiktoria w Australii (1300 km) włącznie z Great Ocean Road, Alpine Road, Great Victoria Rail Trail i High Country Rail Trail.