Strona główna Biblioteka Baza wiedzy ECLAS (European Commission Libraries Catalogue)


ECLAS (European Commission Libraries Catalogue)

ECLAS (European Commission Libraries Catalogue) - katalog zbiorczy bibliotek Komisji Europejskiej.

ECLAS to baza danych zbiorów sieci bibliotek Unii Europejskiej (RéseauBIB); zawiera opisy bibliograficzne urzędowych publikacji UE oraz wielu organizacji międzyrządowych, wydawnictw komercyjnych, uniwersyteckich i rządowych, jak również wybranych artykułów prasowych, których treść nie ulega dezaktualizacji pomimo upływu czasu.

W katalogu ECLAS znaleźć można m.in. materiały dotyczące integracji europejskiej, celów politycznych i działań instytucji Unii Europejskiej oraz materiały na temat państw członkowskich UE, a w szczególności ich struktur instytucjonalnych, prawnych i społeczno-gospodarczych.

Ze względu na wzrost ilości zasobów elektronicznych dostępnych on-line, w ECLAS rejestrowane są także zasoby internetowe związane z szeroko rozumianą integracją europejską (opisy bibliograficzne tego rodzaju pozycji zawierają linki do pełnej wersji dokumentów - niektóre dokumenty dostępne są wyłącznie w formie elektronicznej).

Biblioteki należące do RéseauBiB zaczynają także skanować materiały historyczne o nieprzemijającym znaczeniu, dodając jednocześnie do opisu bibliograficznego link do źródła w postaci skanu.

Dokumenty w ECLAS są katalogowane przy użyciu dwujęzycznego tezaurusa ECLAS (angielskiego i francuskiego). Hasła w katalogu są ułożone według zhierarchizowanej struktury na trzech poziomach, co podczas przeszukiwania katalogu umożliwia sprawne przechodzenie od terminów ogólnych do szczegółowych i odwrotnie.

Interfejs wyszukiwawczy jest dostępny tylko w języku angielskim i francuskim, ale baza rejestruje dokumenty w wielu językach (także po polsku).

Warto wiedzieć, że z publikacji UE w formie drukowanej można korzystać w ponad 500 ośrodkach dokumentacji europejskiej (EDC) na całym świecie (ośrodki te otrzymują i udostępniają dokumenty UE opracowane przez Parlament, Komisję oraz pozostałe instytucje Unii). W Krakowie, Centrum Dokumentacji Europejskiej mieści się przy Bibliotece Głównej Uniwersytu Ekonomicznego [ www ].

Dostęp do katalogu on-line

Kiedy warto skorzystać?

  • przygotowując bibliografię na tematy podejmujące tematykę integracji europejskiej, polityki zagranicznej, prawa międzynarodowego, historii dyplomacji, bezpieczeństwa międzynarodowego i dziedzin pokrewnych

Zobacz też:

Zachęcamy do korzystania, w razie pytań lub sugestii prosimy o kontakt.

 

utworzono: 2011-07-17, ostatnia aktualizacja: 2012-05-15