Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty 10. Międzynarodowa konferencja z cyklu "Word in Education"


28.11.2023

10. Międzynarodowa konferencja z cyklu "Word in Education"


W dniach 26 - 27 października 2023 w Sewilii odbyła się 10. Międzynarodowa konferencja z cyklu "Word in Education". Temat tegorocznej edycji brzmiał "Rezyliencja i duchowość".

X Międzynarodowa Konferencja "Słowo w Edukacji" była kontynuacją serii konferencji zainicjowanych na Universitat Abat Oliba CEU w Barcelonie przez prof. Marcina Kaźmierczaka, wraz grupą badawczą "Rodzina, Edukacja i Szkoła Włączająca". Poprzednie konferencje odbyły się w latach 2012, 2013, 2015, 2018 i 2021 w Barcelonie (Hiszpania), 2016 i 2020 w Krakowie (Polska), 2019 w Paryżu (Francja) i 2022 w Walencji (Hiszpania). Od 2016 r. konferencje są współorganizowane przez Universitat Abat Oliba CEU w Barcelonie, Akademię (obecnie Uniwersytet) Ignatianum w Krakowie reprezentowany przez Panią Dziekan Wydziału Pedagogicznego prof. Annę Królikowską (od października 2022 r., poprzednio przez Dziekana ks. dr. Krzysztofa Biela SJ) oraz IPC - Facultés Libres de Philosophie et Psychologie w Paryżu, instytut reprezentowany przez Dziekana, prof. Emmanuela Brochiera (od kwietnia 2021 r., przedtem przez dr. Michela Boyancé). Organizatorzy konferencji związani są z czasopismem Multidisciplinary Journal of School Education, współwydawanym przez Uniwersytet Ignatianum w Krakowie i Uniwersytet Abat Oliba CEU w Barcelonie. 

Lokalnym organizatorem 10. edycji była Fundacja CEU San Pablo Andalucía (Sewilla). Dysponuje ona imponującym kampusem. Uczelnia w Sewilli uzyskała status samodzielnego uniwersytetu, co świadczy o rozwoju katolickiej sieci CEU, mającej obecnie swoje uniwersytety w czterech hiszpańskich miastach: w Madrycie, Barcelonie, Walencji i Sewilli. 

 

fot. dr hab. Paweł Kaźmierczak, prof. UIK

 

Konferencja zgromadziła głównie specjalistów w dziedzinie edukacji i teorii literatury. Wykład wiodący, zatytułowany Pain and God in Literature wygłosił Joseph Pearce, wybitny brytyjsko-amerykański pisarz i teoretyk literatury, znawca Chestertona i Tolkiena.

W konferencji uczestniczyła trzyosobowa delegacja Uniwersytetu Ignatianum w składzie: prof. Anna Królikowska, Dziekan Wydziału Pedagogicznego, dr Ewa Dybowska i prof. Paweł Kaźmierczak. W pierwszym dniu konferencji podczas wieczornej sesji prowadzonej przez dr Dybowską prof. Anna Królikowska wygłosiła referat na temat "Teacher spirituality. Ignatian inspirations", a dr Ewa Dybowska: "Inspiration of Ignatian spirituality for resilience in the family life". Wystąpienie plenarne prof. Pawła Kaźmierczaka w drugim dniu konferencji nosiło tytuł: "Spirituality and resilience in the life of Adrienne von Speyr".

Podsumowując, konferencja była miejscem dzielenia się interesującymi wynikami badań i  twórczej debaty. Można również żywić nadzieję, że zaowocuje wieloma wartościowymi publikacjami. 

Kolejna konferencja z cyklu "Word in Education" planowo ma odbyć się w dniach 26-28 września 2024 roku na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.

Przewodniczenia Komitetowi Organizacyjnemu XI Konferencji "Word in Education" podjął się ks. dr Krzysztof Biel SJ, związany z cyklem konferencji od 2013 roku.  

 

dr hab. Paweł Kaźmierczak, prof. UIK