II Zjazd Absolwenta - 15 czerwca 2019

15 czerwca 2019 miał miejsce II Zjazd Absolwenta Akademii Ignatianum. Cóż to był za dzień, cóż to była za sobota? Wspaniałe emocje, wspaniały czas. Podczas którego radość i optymizm gościły na naszych twarzach. Spotkanie z przyjaciółmi ze studiów po to, by odżyły wspomnienia? By wróciły marzenia i by nastała nowa energia, zakiełkowały nowe idee w nas, w absolwentach? Tak! Jak najbardziej tak. Tak, się właśnie działo tego dnia. Pomimo, że to zaledwie drugi zjazd, to już jako kolejny, mocno kolorowym drukiem zapisał pierwsze karty historii Zjazdów Absolwenta Ignatianum i działalności Stowarzyszenia Absolwentów Ignatianum. Gorącymi emocjami w zielonych ogrodach jezuickich zaznaczyła się także wzruszająca obecność naszych pociech, które zachwycały otwartością, uśmiechem, a beztroską i zaskakującymi talentami napawały dumą swoich rodziców. W przyszłym roku nie może Was zabraknąć. Piłka nożna i możliwość spontanicznego prezentowania muzycznych i plastycznych talentów, niejednemu dziecku sprawiło ogromną przyjemność. Nam dorosłym także. A to wszystko dzięki wolontariuszom z Akademii Ignatianum, którym z całego serca dziękujemy. To dzięki Waszej otwartości, nasze dzieci śmiało potwierdzały chęć związania przyszłości edukacyjnej,  a i być może naukowej, z murami tej uczelni. Łączymy pokolenia. Nie da się nie zauważyć, że tą historię tworzymy my wszyscy. Tworzymy ją tu i teraz, na naszych oczach, naszymi sercami. Początek już za nami. Ale przed nami nowy rok! Nowy rok  przygotowań do III Zjazdu Absolwentów, który odbędzie się w 2020 roku. Będzie nas jeszcze więcej. Natomiast ten, który już za nami rozpoczął się przemówieniem Rektora Akademii Ignatianum ks. prof. dra hab. Józefa Bremera, który przywitał wszystkich przybyłych gości, wykładowców, absolwentów, wyraził swoją radość i rozpoczął  spotkanie.

Następnie głos zabrała dr Barbara Adamczyk, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Ignatianum. W kilku zdaniach przedstawiła idee i przesłanie Stowarzyszenia. Zaprosiła do wstąpienia przedstawiając korzyści i dostęp do informacji i nowych inicjatyw tworzonych przez Stowarzyszenie. Składanie deklaracji członkowskich było możliwe przez cały czas trwania spotkania. Każdy z absolwentów Ignatianum może zostać jego członkiem (https://www.ignatianum.edu.pl/absolwenci). To Pani dr Barbarze Adamczyk składamy podziękowania za czas poświęcony w przygotowanie tego spotkania i kontakt z nami, absolwentami i wszystkimi współorganizatorami. Dziękujemy!

 Po oficjalnym przywitaniu wszystkich przybyłych gości, rozpoczęliśmy grillowanie.  Jednym z momentów zjazdu, była inicjatywa włączenia się naszych absolwentów do projektu Caritas Polska: Rodzina Rodzinie prowadzonej przez Akademię Ignatianum. To długoterminowa akcja, która wspiera finansowo dwie chrześcijańskie rodziny, poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Przebieg inicjatywy w trakcie zjazdu, od samego początku był zaskoczeniem dla wielu. Owiany tajemnicą przybrał nazwę „Odszukaj skarb”. Główną ideą wspólnej zabawy było odszukanie skarbu do którego dotrzeć można było rozwiązując wcześniej przygotowane zadania. Powróciliśmy pamięcią do czasów studiów, a zaangażowani byli wszyscy. Pojawiły się zadania, których rozwiązania prowadziły do zagadkowego celu. Do samego końca nie wiedzieliśmy czym ten skarb się okaże. Po rozwiązaniu wszystkich zadań, liderzy wcześniej zorganizowanych grup, wraz z dziećmi, odszukali i wnieśli ogromne czerwone serce, utworzone z wielu mniejszych. Jakże tkliwy był obraz małych dzieci niosących czerwone serce. Serce nas wszystkich. To było symboliczne przesłanie! Dzięki niemu mogliśmy zaprosić wszystkich uczestników do hojnego zapełniania puszki. Inicjatywa trwała do końca zjazdu i przeplatała się z innymi. Wszystko dla tych dwóch rodzin, którzy tej pomocy bardzo potrzebują. W ich imieniu, z głębi serca bardzo Wam dziękujemy.

Kolejną, niezmiernie ciekawą inicjatywą było tworzenie medialnego zapisu tegoż zjazdu. Młodzi dziennikarze, studenci Akademii Ignatianum, z kamerą w dłoni przeprowadzali wywiady i kręcili przebieg spotkania. Bardzo Wam dziękujemy. Dzięki Waszej pracy możemy opowiedzieć o tym wyjątkowym spotkaniu większemu gronu naszych przyjaciół. A dużo się działo. Podczas rozmów niejednemu łza kręciła się w oku. Wspominaliśmy nie tylko zdarzenia, zabawne momenty, zdawane czy oblewane egzaminy. Ale przede wszystkim wspominaliśmy ważne dla nas osoby. Naszych kolegów i koleżanki. Wykładowców i osoby z kadry administracyjnej. Wspominaliśmy także tych, których już nie ma wśród nas, a którym zawdzięczamy wiele, a nie raz nawet bardzo wiele. Dziękujemy Wam, że mogliśmy na drodze naszej edukacji spotkać właśnie Was!

Na uwagę w trakcie zjazdu zasługują także tańce, których nie było końca. Kiedy temperatura powietrza nieco opadła, odezwał się w nas zew tanecznego szaleństwa. Trawiasty parkiet nie sprawiał kłopotu. Wybrzmiewały różne rytmy, począwszy od sentymentalnego polskiego rocka, poprzez niejednemu bliskie disco polo, a skończywszy na tradycyjnym tańcu belgijskim. I tym tanecznym krokiem zakończyliśmy II Zjazd Absolwenta Ignatianum. Jesteśmy pewni, że za rok będzie działo się jeszcze więcej  i jeszcze piękniej! A za ten który już za nami, pięknie dziękujemy i mówimy do zobaczenia!

 

 

Elżbieta Szpiech

 (członek Stowarzyszenia Absolwentów Ignatianum)