Strona główna Kadra Ks. dr hab. Leszek Gęsiak SJ, prof. UIK

Ks. dr hab. Leszek Gęsiak SJ, prof. UIK

e-mail: leszek.gesiak@ignatianum.edu.pl

Kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej, doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, profesor uczelniany w Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Ukończył filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie oraz w Instytucie Centre Sèvres w Paryżu. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od lat związany z mediami: członek kolegium redakcyjnego Europe Infos (2000-2003), redaktor naczelny Miesięcznika Katolickiego Posłaniec (2006-2010), stały współpracownik Radia Kraków (2010-2012), kierownik Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego (2012-2017). Od 2004 r. wykładowca w Uniwersytecie – wcześniej Akademii – Ignatianum. Wykładał także na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz w College of the Holy Cross w Worcester MA (USA). Od 2020 r. pełni funkcję Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

Obszar badań

· wielokulturowość

· aksjologia Unii Europejskiej

· komunikacja społeczna

· medioznawstwo

· komunikowanie Kościoła

Najważniejsze publikacje

· Jezuici i ich rola w utworzeniu i prowadzeniu rozgłośni watykańskiej, w: W. Misztal, M. Radej (red.), 90-lecie Radia Watykańskiego i system medialny Stolicy Apostolskiej. Twórcy, rozwój, misja, Wydawnictwo Petrus: Kraków 2022, s. 143-158.

· Joaquín Navarro-Valls – świadek i mistrz, w: R. Nęcek, J. Sobczyk-Pająk, W. Misztal (red.), Joaquín Navarro-Valls – profesjonalista i mistrz komunikacji, Wydawnictwo Petrus: Kraków 2022, s. 92-115.

· „Tygodnik Solidarność” – fenomen medialny w Polsce roku 1981, w: L. Gęsiak (red.) Tygodnik Solidarność rocznik 1981 – polski głos wolności czasu nadziei, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie: Kraków 2022, s. 23-61.

· Wspólnota z Taizé i problem ekumenizmu na antenie Radia Watykańskiego, w: J. Adamowski, D. Kuźmina, J. Woźniak-Kasperek (red.), Audycje Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego: treści,

konteksty, interpretacje. Na podstawie wybranych nagrań, Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Warszawa 2021, s. 83-97.

· Ewolucja przekazu medialnego problematyki koronawirusa w polskich programach informacyjnych Radia Watykańskiego w pierwszej fazie rozwoju pandemii, w: M.J. Jabłoński (red.) Człowiek w poszukiwaniu prawdy. Prace dedykowane profesorowi Stanisławowi Głazowi SJ z okazji 70-lecia urodzin i 50-lecia życia zakonnego, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie: Kraków 2021, s. 540-557.

· Rozwój i działalność mediów watykańskich w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, w: Z. Zarębianka (red.), Z Janem Pawłem II od przeszłości ku przyszłości, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2021, s. 99-108.

· Rola radia w społeczeństwie wielokulturowym. Działalność grupy polskiej w wieloetnicznej australijskiej rozgłośni 3ZZZ, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie: Kraków 2020.

· America Media: A Religious Media Case on the U.S. Market, „The Person and the Challenges” 10 (1/2020), s. 125-137.