24.06.2021

Zagrajmy w szachy!


7 czerwca 2021 roku odbył się I Turniej Szachowy o Puchar Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie organizowany przez filozofów z AIK (Szczepana Urbaniaka, Pawła Kaźmierczaka i Jakuba Prusia). Do rozgrywek zarejestrowało się ponad dwadzieścia osób (choć nie wszystkim udało się wziąć udział), w tym pracownicy i studenci z różnych kierunków i wydziałów. Turniej był skierowany zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, a każdy uczestnik miał okazję zagrać z przeciwnikiem o równym poziomie. Całe wydarzenie odbyło się online, za pośrednictwem platformy lichess.org. 

 

Pomysł na zorganizowanie turnieju miał dwie główne inspiracje: pierwszą było umożliwienie, choćby w niewielkim stopniu, „spotkania się” i spędzenia razem przyjemnego wieczoru, dzięki czemu każdy z uczestników mógł sobie przypomnieć, że jest częścią większej wspólnoty akademickiej – pomimo zdalnych zajęć i kolejnego lockdownu. Druga inspiracja to po prostu przyjemność z grania w szachy oraz promowanie tej gry, gdyż stanowi ona kwintesencję logiki praktycznej (analizowanie rozsądnych możliwości), a także strategicznego myślenia. Oczywiście, gra sama w sobie jest przyjemną rywalizacją oraz spotkaniem z inną osobą (nawet jeśli jest to spotkanie za pomocą komputera).

Zwycięzcą turnieju został dr hab. Paweł Kaźmierczak, prof. AIK, drugie miejsce zajęła Pani Żaneta Bednarczyk, studentka piątego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, wreszcie trzecie miejsce przypadło Panu Dominikowi Klimie (studentowi kulturoznawstwa na drugim roku drugiego stopnia).

Zdobywcy podium otrzymali nagrody w postaci gadżetów szachowych (zegary, książki), a dodatkowo zwycięzca odbył starcie z Marianczello Dominoni, najbardziej znanym polskim szachistą-youtuberem. Po zażartej grze wstępnej (obronie francuska) i środkowej, nasz kolega wygrał grę – jego przeciwnik poddał partię w 38. ruchu (link do partii i analizy: https://lichess.org/fhw4ig1B?fbclid=IwAR1ODcFpOR0w5QhIqxfkYPK8fI5tIHt59zFkWxAX-gPZz6k-5V93Fc6PHFk). Chapeau bas dla naszego reprezentanta! 

To pierwsze takie wydarzenie organizowane w Akademii Ignatianum w Krakowie. Mamy jednak nadzieję kontynuować tę tradycję, a także budować wspólnotę ludzi wokół królewskiej gry wewnątrz tej szerszej wspólnoty akademickiej na naszej uczelni. Do zobaczenia na kolejnym turnieju!

 

Szczepan Urbaniak

Paweł Kaźmierczak

Jakub Pruś