Strona główna Biblioteka Baza wiedzy ORCID (Open Researcher and Contributor ID)


ORCID (Open Researcher and Contributor ID)

System identyfikacji autorów ORCID to międzynarodowa, otwarta inicjatywa, która zapewnia komunikację naukową poprzez opracowanie i utrzymanie rejestru unikalnych identyfikatorów dla naukowców bez względu na dyscyplinę nauki. Przestrzega zasad prywatności stosując mechanizmy zabezpieczenia i ochrony danych wprowadzonych do systemu. Nie służy identyfikacji na potrzeby jednej bazy (por. ResearcherID), ale ma być standardem używanym w całej światowej nauce.

ORCID powstał z inicjatywy przedstawicieli środowisk naukowych (Harvard University, Cornell University) i wydawców (Wiley-Blackwell, Thomson Reuters, Elsevier, Nature), którzy zaczęli używać ORCID-u jako identyfikatora umożliwiającego logowanie do swoich systemów (jako autor czy recenzent) oraz zaczęli identyfikować autora w danej publikacji poprzez ORCID (przy nazwisku autora widzimy charakterystyczne "zielone logo ORCID", które jest linkiem do profilu autora), co bywa bardzo przydatne.

ORCID pomógł w rozwiązaniu problemu identyfikacji autorów badań naukowych w przypadku bardzo popularnych, powtarzających się nazwisk, czy osób stosujących różne formy zapisu nazwiska oraz identyfikacji publikacji osób publikujących w podobnych dziedzinach, powiązania w jeden rekord prac jednego autora bez względu na zmianę afiliacji.

ORCID jest bezpłatny i mogą z niego korzystać:

  • osoby indywidualne, które mogą zarządzać swoim kontem, uzupełniać je i przeszukiwać pozostałe rekordy,
  • instytucje, które mogą aktualizować dane i rejestrować swoich pracowników i studentów.

Numer identyfikacyjny ORCID składa się z 16 cyfr podzielonych na 4 części zapisanych w formie HTTP URI (np. http://orcid.org/0000-0002-5321-9060). Nie zawiera on informacji semantycznych takich jak rok rejestracji użytkownika (jak w przypadku np. Researcher ID) czy kod kraju, z którego pochodzi badacz.

Poza krótkim opisem naukowca (biografia, słowa kluczowe, strona internetowa autora lub instytucji, identyfikatory w innych systemach), widzimy też wykaz jego publikacji, projektów i grantów. Prace te powinny być przypisywane do profilu automatycznie: z ORCID-em można połączyć własne proflie założone w Scopusie (ScopusID) oraz w WoS (ResearcherID), aby umożliwić automatyczną wymianę danych, tworząc spójną całość.

Jak zarejestrować się w ORCID i otrzymać swój unikalny numer?

Na stronie Register for an ORCID iD:

  • wypełniamy wskazane pola: podajemy swoje podstawowe dane (imię i nazwisko, adres e-mailowy); tworzymy hasło; określamy, czy dostęp do publikacji, które wprowadzimy, ma być publiczny, ograniczony do wskazanych osób czy ograniczony tylko do właściciela profilu,
  • po otrzymaniu maila potwierdzającego naszą tożsamość możemy przejść do edycji profilu (instytucję/instytucje, do której afiliujemy swoje prace),
  • następnie należy wejść na swój profil w bazie Scopus oraz ResearcherID i połączyć je z profilem ORCID

Więcej:

  • pomoc dla użytkowników w języku angielskim: [ html ]
  • informacje w języku polskim: [ html ]
  • profile (tylko publiczne) pracowników AIK w ORCID [ png ]

Dostęp do serwisu

Zobacz też:

Zachęcamy do korzystania, w razie pytań lub sugestii prosimy o kontakt.