PÓŁROCZNIK (do końca 2016 r.)

Nauczyciel i Szkoła – półrocznik, periodyk naukowy Wydawnictwa Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach.

Pierwsze wydanie w roku 1996 towarzyszyło rozpoczęciu działalności statutowej Uczelni.Pismo rozpoznawane w środowisku naukowym, lokalnym, ogólnopolskim, a także poza granicami Polski.

Radę Naukową pisma tworzą uczeni z renomowanych ośrodków akademickich w Polsce, a także w jej skład wchodzą uczeni z Ukrainy i Słowacji. Treści na łamach Nauczyciela i Szkoły prezentowane są w układzie stałych działów merytorycznych:

1. Rozprawy i artykuły naukowe.
    2. Komunikaty i sprawozdania z badań..
    3. Doświadczenia i propozycje naukowo metodyczne.
    4. Recenzje i sprawozdania.
    5. Sylwetki pedagogów.

W podanych działach odnaleźć można teksty o charakterze krótkich rozpraw naukowych oraz informacje o aktualnych badaniach prowadzonych w Pedagogice.

Pismo stanowi tez źródło ciekawych wskazań warsztatowych i metodycznych dla czynnych zawodowo nauczycieli. Prezentuje krytyczne uwagi do ukazującej się oświatowej literatury naukowej oraz jest inspiracją dla nauczycieli, wychowawców i opiekunów w poszukiwaniu wskazań do kształtowania własnej sylwetki zawodowej. Recenzenci poszczególnych zeszytów pisma zwracają uwagę na wysoki poziom merytoryczny zawartych w nim treści, ze względu na które polecamy je zarówno uczonym jak i pragmatykom szeroko rozumianej edukacji.