Cudzoziemcy z maturą polską

[POWRÓT DO GŁÓWNEJ STRONY REKRUTACJI]

 
Kandydat składa swoje podanie w systemie elektronicznym IRK według instrukcji zawartej w zakładce:
[REKRUTACJA KROK PO KROKU]

ZDJĘCIE ORAZ SKANY DOKUMENTÓW KTÓRE SĄ WYMAGANE DO PRZESŁANIA W SYSTEMIE IRK PRZED ZAKOŃCZENIEM REJESTRACJI NA STUDIA*

Zdjęcie w formie elektornicznej na potrzeby wyrobienia Elektornicznej Legitymacji Studenckiej (zgodnie z kryteriami dla zdjęcia do dowodu osobistego lub paszportu).
Kandydaci z tzw. "starą maturą" do roku 2004/2005 w liceum ogólnokształcącym oraz do roku 2005/2006 w technikum:
  • skan świadectwa dojrzałości lub skan zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
Kandydaci, których wyniki nie zostały umieszczone w Krajowym Rejestrze Matur (w skrócie KReM)**:
  • skan świadectwa maturalnego.
Dla laureatów, finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich:
  • skan dokumentu potwierdzającego osiągnięcie w ogólnopolskich olimpiadach stopnia centralnego, konkursach międzynarodowych oraz ogólnopolskich, jeżeli ma być uwzględniony w postępowaniu kwalifikacyjnym.

 

* Zgodnie z terminarzem rekrutacji dla danego naboru.

** Jak kandydat ma się dowiedzieć czy jego wyniki maturalne są w KReM?
W KReM są gromadzone wyniki egzaminów maturalnych począwszy od matury z maja 2006 roku, dlatego wyniki maturzystów z lat wcześniejszych muszą zostać dostarczone przed zakończeniem rejestracji na studia w formie skanu. W rejestrze znajdują się wyniki tylko tych maturzystów, którzy wyrazili zgodę na przekazanie wyników maturalnych uczelniom (w deklaracji wyboru przedmiotów maturalnych). Jeżeli kandydat nie wyraził zgody w trakcie składania deklaracji przedmiotowej, to musi obowiazkowo przesłać skan świadectwa maturalnego za pośrednictwem systemu IRK.
Brak przesłania skanu świadectwa maturalnego (w przypadku braku wyników maturalnych kandydata w KReM), bedzie skutkować nierozpatrzeniem podania na studia oraz nieuwzględnienieniem kandydata na liście rankingowej.

WYMAGANE DOKUMENTY DO ZŁOŻENIA WPISU NA STUDIA PRZEZ PRZYJETYCH KANDYDATÓW***

DOKUMENTY SKŁADA SIĘ OSOBIŚCIE W SIEDZIBIE BIURA REKRUTACJI
Wydrukowany i podpisany na każdej stronie kwestionariusz ankiety osobowej wraz z oświadczeniami w zakresie przetwarzania danych osobowych (dostępny do wydrukowania dopiero po przyjęciu na studia na indywidualnym koncie kandydata w systemie IRK).
  • Kserokopia oryginału lub odpisu świadectwa dojrzałości (oryginał lub odpis do wglądu), lub
  • Dla kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości (tzw. "stara matura" do roku 2004/2005 w liceum ogólnokształcącym oraz do roku 2005/2006 w technikum): kserokopię świadectwa ukończenia szkoły średniej i świadectwa dojrzałości (oryginał lub odpis do wglądu) i
  • Dla kandydatów, którzy zdali egzamin dojrzałości i posiadają zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego - dodatkowo kserokopia zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
Ważny dokument tożsamości**** przyjętego na studia kandydata lub kserokopia dokumentu tożsamości potwierdzona notarialnie (dokument tożsamości musi zostać okazany do wglądu pracownikowi Biura Rekrutacji w celu weryfikacji tożsamości).
Jeżeli cudzoziemiec chce być zwolniony z opłat dla cudzoziemców i jest do tego uprawniony, to musi złożyć:
Więcej informacji w zakladce: [CUDZOZIEMCY].
Aktualna kolorowa fotografia przedstawiająca kandydata - o wymiarach 3,5 cm/4,5 cm - opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem.
 
Fotografia musi spełniać kryteria zdjecia do dowodu osobistego lub paszportu.
Dla osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością:
  • kserokopia zaświadczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu) - jeżeli orzeczenie nie zostało wydane w Polsce, to należy dołączyć również tłumaczenie przysięgłe na język polski - Nie jest to dokument obowiązkowy, jednakże dostarczenie go podczas wpisu na studia uprawni przyjętego kandydat do korzystania z pomocy Biura do spraw Osób Niepełnosprawnych Akademii Ignaianum w Krakowie.
Dla laureatów, finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich:
  • kserokopia dokumentu potwierdzającego osiągnięcie w ogólnopolskiej olimpiadzie stopnia centralnego lub konkursie międzynarodowym lub ogólnopolskim - o ile taki dokument został uwzględniony w postępowaniu kwalifikacyjnym (oryginał do wglądu).
W przypadku osób duchownych – kserokopia pozwolenia właściwego przełożonego do podjęcia studiów na Wydziale Filozoficznym w Akademii Ignatianum w Krakowie (oryginał do wglądu).
*** Wpisu na studia dokonują tylko kandydaci którzy zostali przyjęci na studia. Osoby które zostały wpisane na listę rezerwową nie mogą dokonać wpisu na studia. 
 
Osoby które znajdują się na liście rezerwowej dla danego kierunku, muszą poczekać na ogłoszenie list rankingowych w których zostaną przedstawione listy osób przyjętych i nieprzyjętych na studia. Terminy, na dokonanie wpisu na studia przez osoby przyjęte na studia z listy rezerwowej, są podane w zakładce: [TERMINARZ REKRUTACJI].

 

**** Za dokument tożsamości uznaje się dokument taki jak:
  • Dowód osobisty;
  • Paszport;
  • Karta pobytu cudzoziemca;
  • Żołnierska karta tożsamości.
Nie jest dokumentem tożsamości np.:
  • prawo jazdy;
  • wiza;
  • legitymacja szkolna lub studencka;
  • legitymacja inwalidzka;
  • legitymacja służbowa;
  • książeczka wojskowa.
Brak dostarczenia oryginału dokumentu tożsamości/kserokopii potwierdzonej przez notariusza lub innych wyżej wymienionych wymaganych dokumentów, powoduje że nie zostanie dokonany wpis na studia.

 

Jeżeli kandydat nie jest w stanie osobiście dokonać wpisu na studia, to ma prawo wyznaczyć pełnomocnika, który w jego imieniu dokona wszelkich formalności. Wzór pełnomocnictwa znajduje się w zakładce:
[WZORY DOKUMENTÓW]

Ważne informacje dla cudzoziemców!

Zgodnie z Art. 25. 1. ustawą o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 roku (Dz. U. z 2018 r., poz. 2094 z późń. zmian.):
Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany:
1) uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu;
2) posiadać oraz okazać na żądanie: 
  • dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, 1515, 1532, 1544, 1552 i 1669) lub posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego o minimalnej kwocie ubezpieczenia w wysokości 30 000 euro, ważnego przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywającego wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku – w przypadku wjazdu na podstawie wizy krajowej,
  • środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów planowanego pobytu oraz podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, albo dokument potwierdzający możliwość uzyskania takich środków zgodnie z prawem.