Nauczyciel i Szkoła 2 (58) 2015

Nauczyciel i Szkoła 2 (58) 2015

 

Szanowni Czytelnicy i Autorzy !

 

Witamy Czytelników półrocznika ,,Nauczyciel i Szkoła’’ nr 2 (2015) (ISSN 1426-9899), zachęcając tym samym do lektury. Tematyka rozpraw, artykułów, komunikatów i sprawozdań z badań, doświadczeń, propozycji naukowo-metodycznych, recenzji i sylwetek pedagogów jest jak zwykle różnorodna i tworzy logiczną całość.

W rozdziale zatytułowanym ,,Rozprawy i artykuły naukowe’’

Justyna Spruta podjęła temat wychowania domowego w polskiej rodzinie szlacheckiej XVI i XVII oraz w XIX w. mimo, że odbywało się również w domach arystokracji i mieszczaństwie.

O kompetencjach komunikacyjnych pedagogów w świetle ich wypowiedzi pisemnych- stanowi tekst Marty Jurek  w aspekcie poznawczo-językowy, jak i socjokulturowym.

Kolejne teksty skupione są na metodologii, tj. dotyczą warsztatu pisarskiego studentów pedagogiki, osobie i funkcji promotora w procesie tworzenia pracy podyplomowej; patologii w życiu naukowym. Autorami tychże są: Magdalena Ciechowska, Barbara Klasińska, Gabriela Majchrowska i Kamil Tomkiewicz.

Ostatnie dwa teksty:

•Anna Wojtas, Ewelina Czyż, Katarzyna Chrząszcz- Od wolontariatu do zatrudnienia. Tekst ten charakteryzuje pojęcie wolontariatu z odwołaniem do koncepcji wsparcia według Heleny Sęk (funkcje, cechy osoby, własne odniesienia z doświadczeń wolontariatu)

•Jak ważna jest autoprezentacja w wirtualnej rzeczywistości? czyli prezentacja siebie we współczesnym świecie ze szczególnym zwróceniem uwagi na autoprezentację w Internecie.

 W części zatytułowanej ,,Komunikaty i sprawozdania z badań’’ zamieszczono siedem tekstów różnorodnych, ale o dużej wartości merytorycznej, wychowawczej i naukowej.

Otwiera artykuł przedstawiający problematykę zarządzania współczesną placówką oświaty autorstwa Kazimierza Ostrowskiego- Pedentologia w świetle wybranych problemów zarządzania i kultury organizacyjnej współczesnej placówki oświatowej. Wszystko poparty bogactwem wyników badań własnych.

Marta Szczotka- Nauczyciel wychowania przedszkolnego w percepcji dzieci 3-4-letnich. Badania własne poparte są wieloma tabelami, analizami.

Agnieszka Bereza-Kompetencje kreatywne nauczyciela prowadzącego dodatkowe zajęcia w szkole (charakter teoretyczno-empiryczny). Część empiryczną stanowią wyniki badań sondażowych.

Urszula Słyk- Radość tworzenia i przeżywania dziecka w małych formach scenicznych na zajęciach organizowanych w szkole podstawowej (muzyka, ruch, taniec)

Stanisław Leszto- Wiedza nauczycieli i wychowawców na temat narkotyków. Materiał dotyczy opinii nauczycieli i wychowawców zatrudnionych w gimnazjach na temat narkomanii.

Tatiana Senko swój artykuł zatytułowała: Relacje ojca z synem i charakterystyka ich zachowań osobowościowych (sondaż diagnostyczny, ankieta, wywiad, rysunek ,,Mój tata’’ oraz autorska metoda diagnozy zachowań osobowościowych).

Angelika Szemne- Psychospołeczne właściwości nowego pokolenia ukraińskich nastolatków jako podmiotów wychowania.

W rozdziale zatytułowanym ,,Doświadczenia i propozycje naukowo-metodyczne’’- stały Autor Bogdan Urbanek pisze o wzajemnym zaufaniu, które jest ważnym elementem współpracy szkoły z rodzicami.

Eugeniusz Szymik pisze o edukacji regionalnej w szkole podstawowej wraz z propozycją programu ,,Promowanie kultury regionu’’ i gry dydaktycznej ,,Moja Milówka’’.

Jan Czechowski- Problemy emocjonalno-wychowawcze dzieci w młodszym wieku szkolnym. Badano rodziców, nauczycieli- wychowawców klas młodszych na terenie Krakowa.

Agnieszka Kaczor- Kim jest świetliczanin? Opisano świetlicę szkolną, opiekę i formy nad dzieckiem oraz zaprezentowano sylwetkę osobowościową świetliczanina w świetle koncepcji fundamentalnych praw życia ludzkiego.

O fiszkach tematycznych, czyli o potrzebie tworzenia notatek z literatury pisze Joanna Poloczek. Czytelnik uzyska wiele  interesujących informacji o fiszkach, które są niezbędnym narzędziem podczas pisania rozprawy naukowej.

Natalya Makarenko pisze o psychologicznym i pedagogicznym wsparciu dzieci utalentowanych.

W rozdziale ,,Recenzje i sprawozdania’’ Czytelnik otrzyma garść informacji następujących książkach:

•Karolina Fornal- Grzegorz Grzybek, Etyczne podstawy pracy socjalnej

•Lucyna Majewska- Michael Walzer, Moralne maksimum, moralne minimum

•Gerard Dmuch- Wojciech Słomski, Myśląc o filozofii współczesnej

•Piotr Kowolik- Teresa Jemczura, Henryk A. Kretek (red.), Zrównoważony rozwój- debiut naukowy 2013.

,,Sylwetki pedagogów’’ ostatni rozdział prezentuje tekst tekst Renaty Bednarz-Grzybek o Tadeuszu Czackim (1765-1813) wychowawcy młodzieży;

Andrzeja Pawła Biesia SJ ukazujący sylwetkę naukową prof. dr hab. Ludwika Grzebienia SJ wraz z bibliografią prac opublikowanych w latach 2009-2015.

 

Życzymy przyjemnej lektury. Tom bogaty- liczy 434 strony.

Mysłowice, 2grudnia 2015r.